No dobra, co dalej?
Mam ustalone podstawowe klocki dla aplikacji J2EE - serwer aplikacyjny Glassfish i baza danych MySQL.
Pozostaje wybór podstawowej platformy, na której można uruchomić serwery.
PaaS? Cloud? VPS? Dedicated Server??
Rozpoczynając poszukiwania platformy wiedziałem, że po pierwsze nie chcę korzystać z serwera postawionoego na mojej maszynie. Chcę uniknąć potrzeby kontrolowania co chwilę serwera. Do tego koszty energii, itd. Poszukuje platformy, którą udostępnić może jakaś firma zewnętrzna. Do wyboru mamy serwer dedykowany (dedicated Server), usługi w chmurze (cloud) i wirtualny server (VPS). Trzeba pamiętać, że za większość tych usług zapłacimy. Ile? To zależy od usługodawcy i naszych wymagań. Co oznaczają te powyższe terminy?
- Serwer dedykowany- jedna z droższych usług ale za to otrzymujemy cały fizyczny serwer do zabawy, czyli maszynę szybką i wydajną;
- Cloud (PaaS) - usługa w tzw. chmurze, czyli wynajmujemy u usługodawcy pełną platformę (PaaS - platform as a service), na której możemy zainstalować zabawki; opłaty zazwyczaj na podstawie metryk zużycia zasobów;
- VPS - serwer wirtualny to "wycięta" część fizycznego serwera; fizyczna maszyna/serwer dzielona jest na mniejsze serwery wirtualne - to jeden z nich możemy wykupić i z niego korzystać. Opłaty stałę miesięczne;
Darmowe możliwości - Google App
Aplikację J2EE można również opublikować za darmo na serwerach Google. Choć nie do końca jest to takie proste...
Czystą aplikację J2EE nie będziemy w stanie opublikować w GoogleApp. Musimy dociągnąć zabawki Google w postaci bibliotek SDK (Google App engine SDK) i odpowiedni je wykorzystać w aplikacji (względnie przerobić istniejącą aplikację). Więcej info: https://developers.google.com.
Darmowe możliwości - OpenShift
Kolejną darmową platformą jest OpenShift. Z tego co doczytałem to oferowanymi serwerami są serwery JBoss. Aby zainstalować aplikację trzeba trochę zmodyfikować strukturę projektu i skorzystać z "instalatora" przygotowanego w języku Ruby. Instalacja to proste wrzucenie aplikacji na serwer do foldera z funkcją autodeploy.
Mój wybór - VPS
Ze wszystkich wyżej wymienionych opcji najlepsze dla mnie wydaje się wynajęcie VPN. Koszty serwera dedykowanego są za duże. Usługa Cloud również jest droga i tu zazwyczaj jest brak możliwośći własnej konfiguracji serwera. Dwie opisane, darmowe hostingi są w porządku ale wg mnietrochę ograniczają developera. Stąd też mój wybór padł na serwer wirtualny. Wystarczyło porównać oferty dostępne w sieci.
Najtańszy VPS
Do moich potrzeb na początku potrzebuje podstawową konfigurację VPN. Jedną z najtańszych usług jest podstawowa usługa VPN OPENVZ VPS1 dostępna na http://vihost.pl/.
NAZWA PAKIETU
CENA | VPS 1
20,- / MC | VPS 2
40,- / MC | VPS 3
60,- / MC | VPS 5
120,- / MC | VPS 6
199,- / MC |
- POW. DYSKOWA
- PAMIĘĆ RAM
- PAMIĘĆ RAM MAX.
- OTRZYMANY CPU
- TRANSFER MC.
- LOKALIZACJA
|
- 10 GB SAS R10
- 1 GB
- 2 GB
- ~1 GHZ
- 500 GB
- POLSKA
|
- 20 GB SAS R10
- 2 GB
- 3 GB
- ~2 GHZ
- 1000 GB
- POLSKA
|
- 40 GB SAS R10
- 4 GB
- 6 GB
- ~4 GHZ
- 1500 GB
- POLSKA
|
- 100 GB SAS R10
- 8 GB
- 10 GB
- ~10 GHZ
- 3000 GB
- POLSKA
|
- 150 GB SAS R10
- 10 GB
- 14 GB
- ~14 GHZ
- 5000 GB
- POLSKA
|
Za nieco ponad 20 PLN miesięcznie otrzymamy podstawową wersję serwera Linux z 1 GB podstawowej pamięci RAM (z możliwością zużytkowania do 2 GB), 10GB dysku i około 1GHz CPU. Na początek wystarczy.